Începând cu 1 ianuarie 2026, în Republica Moldova va fi implementat Sistemul de Depozit pentru Ambalaje (SDA) - un mecanism esențial pentru reducerea poluării cu deșeuri și creșterea ratei de reciclare. Acesta obligă producătorii și importatorii de băuturi să se alăture unei scheme naționale, iar consumatorii vor fi încurajați să returneze ambalajele, în mod special de la băuturi (PET, sticlă, aluminiu) în schimbul unei garanții financiare.
Toți producătorii și importatorii de băuturi îmbuteliate în ambalaje de unică folosință vor avea obligația legală de a adera la acest sistem, care va fi aplicat pentru o gamă largă de produse, inclusiv apă, sucuri, băuturi răcoritoare, bere și alte băuturi alcoolice.
Pentru a pregăti agenții economici, Ministerul Mediului, în parteneriat cu Centrul Național de Mediu, cu susținerea financiară a Fundației Soros Moldova, a organizat un seminar informativ în cadrul căruia experți locali și internaționali au prezentat beneficiile și provocările sistemului, evidențiind succesul său în state precum România și Lituania.
„Adoptarea directivelor europene privind sistemul de depozit pentru ambalaje, sau cum i se mai spune, sistemul garanție-returnare a ambalajelor, nu este doar o formalitate birocratică, ci un pas strategic - o investiție în curățenia publică și în viitorul sustenabil al Moldovei. Prin alinierea la standardele UE, transformăm deșeurile în resurse și ne integrăm într-un sistem economic circular care funcționează cu succes în întreaga Europă.”, a declarat Grigore Stratulat, secretar de stat, Ministerul Mediului Republica Moldova.
De la 1 ianuarie 2026 producătorii de băuturi din Republica Moldova trebuie să se înscrie în Asociația Garanție-Returnare a Ambalajelor și să marcheze corespunzător toate ambalajele de unică folosință. Ulterior, ei au obligația de a raporta volumele introduse pe piață și de a transfera fondurile din garanții către asociație, adaptând în același timp relațiile comerciale cu partenerii.
„De mulți fiind cunoscut ca sistemul în care primești bani la întoarcerea ambalajelor de la băuturi în aparate automate de colectare, sistemul de depozit pentru ambalaje este o etapă revoluționară pentru dezvoltarea industriei reciclării în Moldova, care în viitor va ajunge principalul contribuitor la formarea PIB, iar ambalajele nu se vor mai regăsi în păduri și râuri, ci acolo unde le este locul - în procesul de reciclare.”, de această părere este Iuliana Cantaragiu, ex-ministru al mediului Republica Moldova, consultant Green Knowledge SRL.
La eveniment au participat experți din România și Lituania care au contribuit la crearea sistemelor de depozit pentru ambalaje în țările lor, împărtășind din experiența practică și lecțiile învățate. Printre aceștia s-a numărat și,Mircea Fechet, ex-ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor din România:
„Sistemul de garanție-returnare a ambalajelor nu este doar despre protecția mediului, este în primul rând o oportunitate pentru business. Astăzi în România, în fiecare lună avem sute de milioane de ambalaje care se recuperează, zeci de mii de locuri de muncă noi, investiții în fabrici de reciclare, ceea ce cumulativ aduc o valoare adăugată semnificativă produselor noastre. Fără o susținere politică fermă, însă acest sistem este greu de implementat, dar Guvernul Republicii Moldova are posibilitatea de a prelua modelul României, care s-a dovedit a fi unul funcțional și eficient.”
Potrivit experților din România, cea mai mare provocare în implementarea acestui sistem a ținut de nivelul slab de educație a populației în ceea ce privește colectarea separată a deșeurilor, mai ales în spațiul rural, unde nu exista infrastructura necesară pentru aceasta.
„Prin ample campanii de comunicare atât cu cetățenii consumatori, precum și cu rețelele de retail și comercianții cu amănuntul, doar în primul an de funcționare, am reușit să colectăm circa 3,5 miliarde de ambalaje. Astăzi, 9 din 10 persoane din România au participat cel puțin o dată la sistemul de garanție-returnare a ambalajelor.”, a declarat Anca Marinescu, manager de comunicare Sistemul Garanție Returnare RetuRO.
Poze de la eveniment p0ot fi accesate aici.
Sistemul de Depozit pentru Ambalaje este unul din instrumentele principale de implementare a Pactului Verde European în Moldova.
Seminarul face parte dintr-un ciclu întreg organizat în cadrul proiectului „Consolidarea capacităților grupurilor țintă pe anumite aspecte ale politicilor de mediu în procesul aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană”, implementat de către Centrul Național de Mediu cu susținerea financiară a Fundației Soros Moldova.
